Щорічно в Україні статус дітей з інвалідністю отримують 22 дитини на 10 000 осіб. В цілому за останні 10 років рівень дитячої інвалідності зріс на третину. Ми проаналізували дані по нашому Олександрійському району Кіровоградської області і визначили, що у нас в громадах багато діток з інвалідністю.
В основі соціального захисту дітей з інвалідністю лежить соціальне забезпечення, надання соціальних послуг задля створення відповідних умов та рівних можливостей для реалізації життєвих потреб, здібностей, творчого потенціалу. Однією з цих послуг є соціальне обслуговування у спеціалізованих реабілітаційних центрах, санаторіях, спеціалізовано обладнаних сенсорних кімнатах.
Тому наша громадська організація «Простір взаємодії» створила Сенсорну кімнату для дітей з особливими потребами при Олександрійській центральній районній бібліотеці ім. Д.І. Чижевського. Кошти на створення кімнати ми отримали завдяки перемозі у конкурсі малих грантів в рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив» за підтримки Європейської Комісії. Ми вирішили зробити цю кімнату саме на базі бібліотеки задля інтеграції, соціалізації та спілкування дітей з інвалідністю з іншими маленькими відвідувачами бібліотеки, аби вони себе не відчували соціально відірваним від суспільства.
Затишна і гармонійна сенсорна кімната – це «енциклопедія» нових відчуттів, «острівець» спокою. Тут можна відпочивати, заряджатися енергією і позитивними емоціями. Можна заховатися у водоспад, грати із зоряним світлом, спостерігати за жителями підводного царства, плавати у кульках, а ще ходити по загадковому сліду, доторкнутися до незвичного та прекрасного, почути звуковий дощ. На тактильному ігровому панно діти створюють свої історії.
Перебування та безкоштовні заняття з кваліфікованим психологом в сенсорній кімнаті сприяють покращенню емоційного стану дітей, зняттю у них нервового збудження. Заняття проходять у невеликих групах по 5 осіб. Наприклад, до нас приїжджала психолог з Дніпра, яка проводила заняття саме з батьками дітей щодо того, як потрібно спілкуватися з дітьми, які саме інструменти у сенсорній кімнаті допоможуть розвитку дитині.
Крім цього, послугами сенсорної кімнати користуються і діти, які опинилися у складних життєвих обставинах, діти внутрішньо переміщених осіб з Луганської та Донецької областей, діти учасників антитерористичної операції на Сході України.
Інформаційно-просвітницькі, навчальні та реабілітаційні заходи, проводять волонтери, психологи, бібліотекарі за допомогою спеціалізованого обладнання та розвиваючих матеріалів. Ці заходи сприяють підготовці цих дітей для конструктивної самореалізації та розвитку свого потенціалу в майбутньому, формують успішних та повноцінних членів суспільства, допомагають сім’ям виховувати та розвивати особистість дитини, корегують її поведінку.
Наталія Кізілова,
виконавчий директор ГО “Простір взаємодії”