Одним із шляхів розвитку країни є розвиток територіальних громад. Адже найвищою цінністю у світі є людське життя. А де як не на місцях відбуваються основні події у житті звичайних людей. Всі люди різні і мають свої потреби, які мала б задовольняти держава.
Духовний та культурний розвиток – один із найголовніших компонентів становлення людської особистості. В Україні за культурний розвиток на місцях ще з радянських часів відповідали клуби та будинки культури.
За результатами дослідження «Діяльність будинків культури по задоволенню потреб територіальних громад» проведеного Інститутом соціокультурного менеджменту можна стверджувати, що діяльність таких закладів на сьогодні не відповідає потребам громадян.
Хоча, вже значна кількість закладів культури на території України обрали для себе шлях активного розвитку та працюють за моделлю Центрів місцевої активності. Але здебільшого такі ініціативи активних громадян стикаються із не завжди досконалим законодавством у сфері культури.
Інститутом соціокультурного менеджменту разом із партнерами в рамках проекту “Спільний шлях у майбутнє”* було розроблено «Пропозиції щодо удосконалення Примірного Положення про клубний заклад» та «Рекомендації щодо удосконалення нормативної бази у сфері діяльності клубних закладів», які дозволять удосконалити існуючу нормативну базу, яка регламентує діяльність будинків культури у напрямку можливості використання новітніх соціальних технологій.
Основним нормативним документом, який визначає напрямки роботи, функції, головні завдання, види діяльності та організаційно-правові засади діяльності клубних закладів на території України є наказ Міністерства культури і туризму України від 23 травня 2007 року № 35 „Про затвердження примірного Положення про клубний заклад”.
Цей відносно новий нормативний документ, на жаль, не віддзеркалює та не унормовує тих реалій та завдань, які ставить перед закладами культури, в першу чергу, клубними закладами. оновлене законодавство та й саме життя, а тому потребує щонайменше нової редакції Положення в частині завдань, функцій, взаємовідносин з територіальною громадою тощо.
Унормована відповідно до потреб сьогодення діяльність клубних закладів має значною мірою забезпечити реалізацію державних програм у сфері соціокультурного розвитку, налагодити ефективну взаємодію місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємницького середовища та громадськості у процесах формування і реалізації державної політики у сфері культури та соціальних відносин.
Ці пропозиції були подані на розгляд Міністерства культури України 31 жовтня 2011 року.
Будемо чекати на відповідь Міністерства культури України у встановлені чинним законодавством терміни, а саме протягом місяця з моменту їх подання.
* проект «Спільний шлях у майбутнє» реалізується ІСКМ в рамках програми «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), що виконується Pact. Inc., завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агенцію США з міжнародного розвитку (USAID). Думки, викладені в даному матеріалі є винятковою відповідальністю ІСКМ і можуть не співпадати з точкою зору USAID, уряду США та Pact. Inc.