31 третьокурсник Національної металургійної академії України зі спеціальності “Менеджер інтелектуальної власності” протягом 4-х тижнів проходили виробничу практику у Дніпропетровській обласній громадській організації “Товариство інтелектуальної власності”.
Перед проходженням виробничої практики було проведено опитування студентів. Воно з’ясувало, яких саме практичних знань бракує майбутнім менеджерам з інтелектуальної власності. За результатами аналізу анкетування та побажань самих студентів-практикантів було складено програму виробничої практики.
За час практики молодь встигла обмінятися досвідом із досвідченими професіоналами в сфері інтелектуальної власності, заслуженими винахідниками, патентними повіреними. Студенти-практиканти ознайомилися із структурою управління системою інтелектуальної власності у світі та Україні, законами про авторське право та суміжні права, охорону прав на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торгові марки. Навчилися користуватися правилами оформлення і пошуку документів для отримання патентів і свідоцтв Державного департаменту інтелектуальної власності тощо. Особливою популярністю серед студентів користувався сайт Товариства інтелектуальної власності, який росіянами було визнано “Золотим сайтом” 2003 року.
У кожного студента було персональне практичне завдання, реалізація якого не тільки давала практичні навички, але і була волонтерським вкладом у діяльність самої громадської організації. Так, студенти-практиканти відвідали трьох пенсіонерів-інвалідів, які не мають можливості виходити з дому, вони ж розпочали безплатне оформлення заявочних матеріалів на авторські твори та винаходи своїх підопічних. Двоє студентів стали менеджерами-координаторами “patent – клубу” та “ТРИЗ – центру”, які вже три роки працюють на базі Товариства інтелектуальної власності і патентного відділу обласної універсальної наукової бібліотеки.
Завершилася практика захистом звітів студентів. Всім практикантам було вручено конспекти з авторського права та суміжних прав, брошури, пам’ятки та листівки з інтелектуальної власності. До речі, всю цю літературу було видано громадською організацією якраз напередодні була надрукована.
Виробнича практика студентів-інтелектуалів могла бути ще ефективнішою, якби ініціативу громадської організації підтримали фонди, до яких Товариство інтелектуальної власності зверталося з цим проектом. Допомоги там воно, на жаль, не отримало. А Україна вже третій рік поспіль продовжує бути єдиною в світі країною, на яку із-за порушень прав інтелектуальної власності накладено торгово-економічні санкції на загальну суму 225 мільйонів доларів США.
Проведення виробничої практики студентів це лише один з проектів Товариства інтелектуальної власності, який закладено Дніпропетровською обласною державною адміністрацією в обласну програму “Інтелектуальна власність”. Програма діятиме з 2004 до 2020 року, отож наступного року виробничу практику студентів-інтелектуалів буде продовжено.
* – НДО-Інформ №3 (27), 2004