Нещодавно «Фундація прав людини» при фінансовій підтримці Посольства Королівства Норвегії в Україні провела у Кіровограді IV Всеукраїнську Літню Школу-тренінг, присвячену технологіям моніторингу прав людини. Ця тема є актуальною для НУ О, оскільки моніторинг є першим кроком до реалізації будь-якого серйознішого проекту.
“Фундація прав людини” діє на теренах України вже більше трьох років. Зареєстрована як громадська організація ФПЛ пріоритетом своєї діяльності бачить просвітницьку роботу у царині практичного право захисту. За словами Євгена Фоміна, виконавчого директора Фундації, навчання – це перший крок до здійснення найсерйозніших проектів. А щоб зважити, наскільки системно підходить до освіти, як своєї основної діяльності, сама Фундація, можна поглянути на список вже здійснених нею проектів: у 2001 році в Харкові було здійснено перший проект – Літня Шкода-тренінг з практичного правозахисгу для молодих лідерів НУО, а вже наступного літа у Кіровограді за підтримки пройшла Друга школа “Захист прав меншин”.
За підтримки Посольства Фінляндії в Україні протягом 2002-2003 років тренери ФПЛ попоїздили по всій державі, проводячи серію семінарів на тему “Захист прав людини та активна громадянська позиція” для представників регіональних НУО за підтримки Посольства Великобританії та Північної Ірландії. Йшов час і Третя школа 2-го рівня складності “Глобалізація, суспільні конфлікти та права людини” відбулася у Кіровограді за підтримки перевіреного партнера – Європейської Молодіжної Фундації. А оскільки сил і бажання працювати у фахівців ФПЛ завжди чимало, то цього ж літа Фундація провела Четверту школу з питань моніторингу прав людини за підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні. І спроба, треба сказати, була успішною.
Так, на думку учасника тренінгу Марини Віннік, лідера НУО “Дитячий альпійський рух України”, вміння проводити моніторинг знадобиться їй і як діячу громадського сектору, і як людині, що живе в інформаційну епоху. На її думку вміння оцінювати ситуацію, бачити причини і результати певних соціальних та економічних явищ, а ще – робити з того певні висновки, просто необхідно. А моніторинг, як заплановане дослідження певного сектору нашого життя з метою опису реальної ситуації, виявлення причин порушення прав людини та знаходження шляхів виходу із цієї ситуації, чи не найкращий для того інструмент. Також на семінарі ФПЛ йшлося про механізми побудови на Україні громадянського суспільства. Взагалі школа мала третій рівень складності, а отже передбачала попередню обізнаність його учасників щодо концепції прав людини і міжнародних та національних стандартів право захисту. Оскільки відбір учасників Тренінгу проводився на конкурсних засадах. У результаті із більш, ніж восьмидесята аплікантів до Кіровограда приїхало двадцять представників молодіжних організацій, що діють у царині захисту громадянських прав та громадянської освіти. Наше місто вітало мешканців Харкова, Черкас, Ужгорода та інших міст України. Як згадують учасники семінару, особливо цікавим процесом знайомства із Кіровоградом для них стало живе спілкування з кіровоградцями на вулицях міста під час анкетування.
Справа в тому, що після того, як юнаки та дівчата отримали теоретичні знання про методи проведення моніторингу, молодь мала практичне завдання спроектувати та провести три оглядових моніторингу з актуальних тем, які формулювались як: “Право людини на працю”, “Право людини на чисте довкілля” та Права меншин: людей, що живуть з ВІЛ/СНІД”. У творчому процесі дівчата і хлопці розставили свої пріоритети: одні цікавились обізнаністю студентів педагогічного університету із шляхами поширення ВІЛ, інші допитували фахівців управління екології про якість питної води, а учасники третьої групи – керівництво міського Центру зайнятості про безробіття серед молоді Кіровограда. У зв’язку з цим хочеться подякувати спеціалістам перерахованих установ, керівництву бібліотеки для юнацтва імені О. Бойченка, ТІМО “Відкриті двері” і регіональному представнику Всеукраїнської мережі ЛЖВ, які допомагали учасникам досягти майстерності.
Ще багато можна говорити про семінар, але головне – участь у ньому принесла користь і лідерам молодіжних організацій, і самим організаторам, і партнерам, тому фундація планує і далі проводити школи – тренінги з питань практичного право захисту для молоді.
Фундація прав людини: бульвар,
Праці, 10 -53, місто Київ, 02094. тел./,
факс: + 044 558-36-01,
е-таіl: ukrhrf@ukr.net
* – НДО-Інформ №9 (21) вересень, 2003