18 березня 2003 року відбулась зустріч групи журналістів з представниками Інституту соціокультурного менеджменту, які розповіли про розпочатий нещодавно спільно з прес-клубом реформ проект, що передбачає реалізацію освітньої програми для представників кіровоградських ЗМІ, які висвітлюють процес вирішення соціальних проблем на місцевому рівні силами громадськості.
На зустрічі було представлено перші результати роботи проекту, підтриманого Фондом Євразія за рахунок коштів, наданих Агентством з Міжнародного Розвитку США (USAID): навчально-методичний посібник “Інформаційне забезпечення процесу вирішення соціальних проблем на місцевому рівні”, нову розробку на сайті presscat.org.ua в Інтернеті та свіжий випуск бюлетеню “НДО-Інформ”.
За останні десять років в нашому суспільстві з”явилося багато нового. Зокрема бізнес і громадські організації. І якщо для бізнесу зараз чимало учбових закладів вже готують керівників і менеджерів, то для громадських організацій на державному рівні зараз такого немає. Це ще зовсім нові структури, які намагаються, і в більшості випадків успішно, вирішувати наші найболючіші проблеми, але часом їм не вистачає професіоналізму та системних знань. Цю прогалину частково компенсують інші громадські організації – ресурсні центри, покликання яких в тому, щоб надавати потрібну інформацію своїм колегам. Але часто спеціальної підготовки потребують не лише лідери та члени недержавних організацій, а й люди, які їх підтримують. Одним з найнадійніших партнерів і помічників для НДО є засоби масової інформації. Адже саме через них люди можуть дізнатися про те, наскільки гостро стоїть та чи інша проблема, які шляхи її вирішення.
“Зараз, безперечно, в засобах масової інформації є інформація соціального характеру, – говорить президент Інституту соціокультурного менеджменту Лев Абрамов. – Але, якщо говорити про третій сектор, то ця інформація переважно подієвого характеру – проведена якась акція; розпочався проект; для дітей-сиріт виступили артисти… Така інформація, безумовно, потрібна, але було б непогано доповнити її досвідом інших регіонів у вирішенні даної проблеми. Щоб активним громадянам не доводилося щоразу знову винаходити велосипед. Адже якщо узагальнити увесь досвід, накопичений хоча б в Україні, то отримаємо солідний багаж моделей вирішення соціальних проблем завдяки активності самих громадян”.
Протягом кількох семінарів, передбачених проектом, журналістів планується ознайомити зі специфікою роботи громадських організацій, навчити Користуватися сучасними інформаційними
ресурсами. Цей проект є логічним продовженням проекту Третій сектор плюс четверта влада”, спрямованого на те, щоб забезпечити інформаційний зв’язок між журналістами та громадськими організаціями. Саме для цього було створено в Інтернеті сайт presscat.org.ua, де представники НДО могли знайти потрібну інформацію у будь-якому зі 120-ти видань України та інших країн колишнього Радянського Союзу. Зараз, завдяки підтримці Фонду Євразія на сайті створені спеціальні модулі, які дозволяють журналістам і представникам громадських організацій обмінюватися інформацією і спілкуватися між собою. Тобто, є окремі блоки, де накопичується інформація від громадських організацій про справи та події у їхньому житті, в інших блоках журналісти можуть висловлювати свою думку у вигляді статей та інформації, яка могла б бути корисною для людей не тільки в нашому регіоні, але й, завдяки універсальному ресурсу Інтернет в усій країні та за кордоном.
Для тих же, хто не має доступу до Інтернет, а це переважно стосується районних газет, ІСКМ видає щомісячний бюлетень, в якому подається інформація про рань НДО в Україні та за її межами, про основні принципи існування цих організацій, про позитивний досвід та перспективи.
Навчально-методичний посібник “Інформаційне забезпечення процесу рішення соціальних проблем на місцевому рівні”, який нещодавно вийшов з друку, адресований тим, хто хоче залучити до вирішення соціальних проблем широкі кола громадськості. Видання розповсюджується безкоштовно і буде корисним як для журналістів, так і для представників громадських організацій. Організації, які хочуть отримати цей посібник, а також бюлетень, можуть звернутися з офіційним запитом за адресою: ІСКМ, а/с 4/30, м. Кіровоград, 25006.
Увесь досвід розвитку країн колишнього Радянського Союзу, в тому числі і України, доводить, що вирішити соціальні проблеми сподіваючись як раніше на державу – неможливо. їх можна вирішити лише при широкій підтримці громадськості. А досягти цього без допомоги засобів масової інформації неможливо.
“Ми мріємо, – висловлює надію Лев Абрамов, – про те, щоб завдяки нашому проекту утворилась група журналістів, зацікавлених у висвітленні даної проблеми у газетах, радіо – та телепрограмах, що в свою чергу сприятиме розвитку третього сектору.”
* – НДО-Інформ №3 (15) березень, 2003