В світі вже давно склалася думка про те, що краще всього суспільство розвивається тоді, коли громадяни беруть відповідальність за своє соціальне та економічне майбутнє. Як правило, можливість займатись такою діяльністю вони отримують в НДО. Широко розвинута на заході громадська активність в Україні тільки народжується. Щоб підтримати гарні починання іноземні меценати цілеспрямовано вкладають кошти в іде/наших співвітчизників. Серед таких організацій і американський Фонд Євразія. Про основні напрямки діяльності Фонду сьогодні розповідає координатор Київського регіонального представництва Фонду Євразія Інна Філіппова.
Фонд Євразія було створено з метою більш ефективного розвитку ринкових відносин, вдосконалення системи місцевого самоврядування та розвитку громадянського суспільства в країнах СНД. Діяльність Київського представництва обіймає три країни: Білорусь, Молдову та Україну. В даний момент ми підтримуємо цілий ряд ініціатив, заходів, різноманітних тренінгів, курсів, спрямованих на розвиток вищезгаданих напрямків. Якщо говорити про розвиток ринкових відносин (а Фонд Євразія працює в сфері розвитку малого та середнього бізнесу), то тут можна виділити три основні напрямки: сприяння більш ефективному розвитку аграрної реформи в Україні; розвиток туристичної галузі в цілому, і зокрема, зеленого сільського туризму; заходи спрямовані на більш ефективний захист інтелектуальної власності та просування власних ідей щодо цього.
Велику увагу наш Фонд приділяє вдосконаленню системи місцевого самоврядування. Що стосується громадянського суспільства, то тут ми працюємо з цілим циклом програм. По-перше, це сприяння більш ефективному розвитку незалежних ЗМІ в Україні. Як правило, ми працюємо не з телебаченням чи радіо, а з друкованими засобами масової інформації, можливо Інтернет – виданнями. Другим напрямком є підтримка волонтерського руху, благодійності та благодійних фондів, тобто більш ефективної системи філантропії в Україні. Хоча, напевно, словосполучення «більш ефективної» тут не дуже влучне, оскільки вона взагалі ще знаходиться в зародковому стані. Третій напрямок, яким ми досить довго і системно займаємось – програма розвитку ресурсних центрів. І тут мені дуже приємно визначити Кіровоградський Центр підтримки творчих ініціатив. За час співпраці вони показали себе як високопрофесійні, надзвичайно активні та надійні партнери. До речі, на Кіровоградщині є лише дві організації – ЦПТІ та ІСКМ – з якими ми працюємо. Чому так – мені, чесно кажучи, не зовсім зрозуміло. На мою думку, НДО мають бути більш ефективними і наполегливими. Серед організацій, які отримали гранти Фонду Євразія Кіровоградщина представлена недостатньо. Важко зараз пояснити і мотивувати чому саме так, але якщо комусь буде цікаво взятися до вирішення проблем у напрямках, які ми підтримуємо, то ми будемо дуже раді співпраці. На нашу думку, в Кіровоградській області теж є живі”, діючі організації, які плідно працюють в даних напрямках, та в силу різних об’єктивних чи суб’єктивних причин ще не працювали з нашим Фондом. Зокрема, на конкурс щодо розвитку зеленого туризму жодної гідної пропозиції з вашої області так і не надійшло. І хоча конкурс вже закінчився, найближчим часом ми розглянемо можливість продовжити підтримку розвитку зеленого туризму в Кіровоградській області.
* – НДО-Інформ №2 (14) лютий, 2003