Останні роки відзначаються посиленою увагою з боку органів влади до реалізації державних програм, зокрема Державної та регіональних програм розвитку культури на 2003-2007 роки, які містять конкретні плани дій на наступні роки і закладають основи для подальшого розвитку галузі, пошуку нових форм і методів роботи.
Необхідність прискорення поступу України на шляху сталого розвитку, економічного і духовного зростання, поєднаного з активною соціальною політикою держави, демократизацією всіх складових суспільного життя потребує формування якісно нової державної регіональної політики.
При формуванні державної політики у сфері культури Міністерство як орган державної виконавчої влади в першу чергу орієнтується на регіони та потреби населення.
З цією метою Міністерство культури і мистецтв вживає ряд заходів, спрямованих на формування ефективної моделі співпраці з регіонами у питаннях реалізації державної культурної політики. Зокрема успішно реалізуються галузеві програми, безпосередньо спрямовані на співробітництво з регіонами. Серед них слід відзначити всеукраїнську культурно-мистецьку акцію “Культура малих міст України” та Програму підтримки регіональних культурних ініціатив, в рамках яких протягом року за сприяння Міністерства проводиться ряд заходів, спрямованих на підтримку та популяризацію кращих досягнень культурного розвитку регіонів.
Сьогодні одним з головних пріоритетів у роботі Міністерства культури і мистецтв України є заходи, спрямовані на підтримку і розвиток культури регіонів. Об’єктивно визріла необхідність вироблення чіткої й прозорої системи у співпраці Міністерства з регіональними органами культури та недержавними організаціями.
Питанню удосконалення співпраці Міністерства з регіонами була присвячена колегія Мінкультури “Про поліпшення взаємодії з регіональними органами культури” , яка відбулась у жовтні 2003 року. На колегії було розглянуто широке коло питань, визначені завдання щодо розбудови якісно нової моделі стосунків з місцевими органами влади в питаннях розвитку культури.
Однією із складових цієї моделі є укладання угод з обласними державними адміністраціями про співпрацю в сфері регіонального розвитку.
Головною метою угод є створення дієвого механізму співпраці в питаннях узгодження інтересів загальнодержавного і регіонального розвитку, спільного розв’язання проблем, що стримують розвиток регіонів.
Серед пріоритетних напрямків названо: забезпечення функціонування закладів культури і мистецтв в умовах економічних і суспільних трансформацій, а також піднесення суспільної ролі та формування нового іміджу закладів культурно-мистецької сфери, розширення громадських кіл, зацікавлених в їх діяльності.
В рамках заходів спільно з Центром підтримки творчих ініціатив планується провести навчання та підвищення кваліфікації працівників культури регіонів з питань менеджменту, фандрейзингу, інформаційних технологій.
Сподіваємось, що цей експеримент буде успішним і закладе підвалини у створенні ефективної системи взаємодії Міністерства культури і мистецтв та регіонів. Адже головне для нас сьогодні адаптація держаних закладів культури до нових ринкових умов, шляхом активізації їх діяльності, стимулювання їх керівників до пошуку нових форм і методів роботи. Невипадково одним з перспективних напрямків роботи Міністерства є співпраця з недержавними організаціями.
Поєднуючи наші зусилля на шляху розбудови нашої молодої держави ми досягнемо значних успіхів у її розвитку. Адже саме від рівня культурного розвитку регіонів нашої держави залежить духовний потенціал всього нашого суспільства, майбутнє нашої держави, її місце в світовому співтоваристві.
* – НДО-Інформ №4(28), 2004р.