Олександр Якович Барвінський, директор будинку культури, поділився з кореспондентом «НДО- Інформ» своїми думками щодо життя Олександрійського районного будинку культури та про власний досвід впровадження польського досвіду організації роботи “Центрів Місцевої Активності” в районі.
– Олександре Яковичу, Ви вивчали польський досвід організації та роботи “Центрів Місцевої Активності”, що вас вразило? Що ви запровадили в районі? Чи можна цей досвід назвати успішним?
– Ми як тільки приїхали з Польщі, провели два “круглих столи” та розширену нараду для працівників культурної сфери району. Я та мої колеги, які брали участь у поїздках розповідали про те, що нас вразило і те, що ми б хотіли спробувати запровадити у нас. У поляків дуже гнучко все прописано – у закладів культури є можливості і вони гарантовані. Потрібен транспорт для роботи – будь ласка – ось транспорт! Можна заздрити «білою заздрістю»… А сьогодні, до речі, проходить багато фестивалів і конкурсів в різних куточках країни, Європейського Союзу, світу, а ми поїхати не можемо. Хоча є такі фестивалі, де тільки дорогу треба оплатити, а організатори беруть на себе і проживання, і харчування, а ми і у таких поїздок не можемо собі дозволити. Ми бачили, як активно співпрацюють польські заклади культури з громадськими організаціями. За цей напрям у нас відповідає Шоколова Тетяна. І вона дуже активно та плідно працює. Як тільки ми приїхали з Польщі, то терміново визначили сім найактивніших громадських осередків району. І маю сказати, ми побачили, що у нас дуже багато людей активних, які нам допомагають. Вони не тільки відгукуються на проведення круглих столів чи ярмарки ідей, але й самі пропонують і проводять свята та заходи в селах. І роблять вони це щиро і безкоштовно. А це вже немало. Тож – успіх є. Ще хочу сказати, що сьогодні завдяки тому, що в районі є таке товариство як «УкрАгроком» культура отримує дуже серйозну допомогу, освіта й медицина – також. Завдяки генеральному директору товариства пану Кузьменку ми вже забули про проблеми з костюмами, формою, ремонтами – він дуже серйозно допомагає. Бізнес тут виступає як соціальний партнер і ставиться до цього дуже відповідально.
– Чи маєте Ви підтримку людей у своїй діяльності? Як Ви думаєте, чи цікаві ви людям?
– Думаю, що маємо підтримку і цікаві, поясню чому. Саме ми виступали і продовжуємо бути ініціаторами багатьох заходів: «круглих столів», «ярмарок ідей» та інших. Для участі в них ми запрошуємо як громадських активістів, так і небайдужих представників бізнесу. Люди приходять – їх ніхто не примушує. Тепер щодо підтримки – якби нас не підтримали люди – наш будинок просто розвалився би… Розумієте, такий ремонт, як у нашому будинку культури коштує більше мільйону гривень, а це зовсім немала сума. З державного бюджету нам у минулому році виділили лише 79000 грн., а 940000 грн. – це все з району. Влада з розумінням підійшла до цього питання, на мою думку і через те, що люди підтримували клуб, активно відвідували всі заходи – ми були і є потрібними людям. І влада це зрозуміла. До речі, коли у 2004 році тільки розпочалася реконструкція нашого будинку і постало питання про виділення коштів на ремонтні роботи, то багато депутатів висловили своє небажання виділяти кошти на ремонт. Тоді на сесії було дуже гаряче – люди виступали, доводили, що ремонт потрібен, навіть директор школи казав, що за 20 років його роботи ні разу не було ремонту в будинку культури. А як ремонт вже зробили, коли люди почали приходити все більше і більше до будинку культури, то питання про доцільність ремонтів у закладах культури у деяких депутатів перестали виникати.
– Чи радили б Ви своїм колегам працювати у напрямку впровадження “Центрів Місцевої Активності” на базі будинків культури?
– Ми не просто це радимо, а постійно радимо і впроваджуємо. Має пройти певний проміжок часу, щоб люди побачили, що це можна не тільки хотіти, але й зробити. І у нас є позитивні приклади Протопоповки, Нової Праги та Ізмайлівки. Люди просто ще не розуміють, що необхідно серйозно планувати свої дії, розробити спочатку проект, а потім – розпочинати діяти, якщо вони на власні очі переконаються, що це працює, то у них з’явиться довіра. За такою схемою працює Європа, увесь світ і ми будемо це підтримувати. Я підтримую ідею активної співпраці будинків культури і громадських організацій і розумію, що за цим майбутнє. Будинок культури, на мою думку, має займати досить активну позицію в громадському житті району, села. Ми маємо досить серйозну кадрову базу для цього. Громадські організації також досить серйозну допомогу можуть надати і громаді і будинкам культури – підсилити матеріальну базу закладів, залучити певні кошти, навчити заробляти…Під час проведення певного проекту ми підписуємо угоди про співпрацю. Про співпрацю у нас також є договори і з релігійними організаціями. Надаємо різноманітні послуги, консультуємо, організовуємо свята – заробляємо так гроші. Використовуємо їх для модернізації матеріально-технічної бази будинку.