У місті Миколаєві вже більше двох років існує Клуб громадських організацій, як одна з форм спілкування і взаємодії представників третього сектору Миколаєва. Його творцем є Миколаївський Міський Фонд ЛАСКА «Сприяння Економічним і соціальним реформам». Оскільки клуб – відкрита форма спілкування, на кожне засідання запрошуються представники всіх діючих громадських організацій міста і області. Збираються члени клубу з періодичністю раз в два-три місяці по мірі накопичення питань, цікавих для всіх учасників Клубу.
Чергове засідання клубу відбулося у вересні. Його основною темою було питання про соціальну відповідальність бізнесу. Директор Фонду ЛАСКА Людмила Руденко – Кардаш презентувала проект, підготовлений і поданий до Фонду Євразія. Присвячений проект розвитку доброчинності і соціальної відповідальності бізнесу в Миколаївському регіоні.
Цей напрямок діяльності поки що розвинено недостатньо. Багато громадських організацій, не мають професійного досвіду залучення фінансування з зовнішніх і внутрішніх джерел, тому соціальні питання, які покликані вирішувати ці організації, не реалізуються повною мірою і настільки ефективно, як це планується.
З іншого боку, представники бізнес-структур не лише не беруть активної участі в соціальній сфері, але багато хто навіть не знайомий із самими громадськими організаціями, їх діяльністю і особливо 5 результатами соціальних проектів,
Крім цього, для успішної реалізації багатьох соціальних проектів, зовсім недостатньо того рівня співпраці і взаємодії, які є зараз усередині третього сектору.
Тому проект Фонду ЛАСКА такий необхідний миколаївцям. Всі учасники Клубу з ентузіазмом підтримали цю пропозицію. Багато хто згоден брати активну участь в здійсненні проекту. Спільна думка клубу: реалізація проекту можлива, навіть якщо він не буде підтриманий донором. Адже найголовнішою запорукою успіху є бажання учасників, їх потенціал і взаємодія. А все це вже є.
Жодне засідання Клубу не обходиться без обміну новинами. Так трапилося і тепер. Наталія Володка, керівник двох організацій: Миколаївське відділення Всеукраїнської громадської організації «Турбота громадська організація волонтерів, розповіла про благодійну акцію, проведену до дня міста. Виручені від неї гроші пішли на подарунки дітям і інвалідам.
Керівник громадської організації – Міжнародний рух «Освіта заради життя» – Надія Портенко презентувала роботу організації в стратегічному проекті «Моє місто – мій будинок». Проект охоплює різні соціальні групи: жінок, матерів, дітей, а також представників третього сектора різних напрямків діяльності. Працює проект для того, аби перетворити рідне місто в справжній затишний дім.
Галина Зінов’єва, що очолює громадську організацію – Миколаївська міська молодіжна просвітницька спілка японської культури «Татікадзе» розповіла про чудову акцію «Ольвія Олімпійська», тобто естафету духовного Олімпійського Вогню «Музам Ольвії». її метою є вивчення історичних місць – витоків стародавньої культури і розвиток міжнародного культурного руху.
Дуже важливе питання про порятунок реабілітаційного центру для інвалідів підняв Відайко Віктор, керівник Благодійного Фонду «Ігнатенко-Сиріус». Учасники Клубу вирішили допомогти інвалідам всією громадою.
На кожне засідання клубу, окрім постійних учасників, приходять і представники нових організацій. Вони презентують свої цікаві проекти. На останньому засіданні президент Центру Підтримки Творчих Ініціатив (ЦПТІ), який є ініціатором національної програми «Розвиток соціальної взаємодії громадських організацій і закладів культури», Людмила Станкевич, розповіла про роботу Кіровоградського Центру, діяльність якого поширюється на Миколаївський, Кіровоградський, Дніпропетровський регіони.
У Миколаївському регіоні під керівництвом Олени Пергун працює Центр Сприяння Суспільним Інноваціям. В межах Національної програми він здійснює реалізацію проекту «Інтеграція місцевих громад» при підтримці Фонду Євразія у партнерстві з Управлінням культури і регіональними будинками культури. Головною метою проекту є сприяння активізації місцевих громад в рішенні соціальних проблем, шляхом створення інформаційно-методичної мережі на базі районних будинків культури і бібліотек.
Ідея трансформації установ культури в Центри активізації громадян, які виконуватимуть як інформаційно-методичну, так і інтегруючу функцію у віддалених населених пунктах, є ефективним способом розвитку і становлення третього сектору. Обговорюючи проблеми соціальної сфери і методи їх вирішення, учасники засідання дійшли висновку, що лише спільними зусиллями можна досягти результатів.
Під час традиційного для клубу чаювання всі учасники з великою подякою звернулися до директора Миколаївської педагогічної бібліотеки – Роськіної Тетяни Іванівни, яка є представником жіночої громадської організації «Дія». Це вона надає приміщення читацького залу бібліотеки у вільний від роботи час для проведення засідань клубу.
Як показала практика члени клубу громадських організацій завжди із задоволенням беруть участь в засіданнях. Це й не дивно, адже тут обговорюються цікаві теми, народжуються ідеї, формуються спільні проекти і міцніє взаємодія представників громадського сектору, що набирає силу у нашому суспільстві.
* – НДО-Інформ №4 (28), 2004