Виклики, що постають сьогодні перед публічними бібліотеками, змушують їх знову і знову шукати сучасні інноваційні форми роботи для урізноманітнення, вдосконалення своєї діяльності. В останні роки фахівці бібліотечної справи знову відчули необхідність модернізації форм масової роботи з користувачами. В цілому, сьогодні в бібліотечному світі спостерігається перехід від простих масових заходів до великих комплексних, масштабних – творчих акцій, міні-проектів та програм.
Читати статтю “Літературні перфоменси та інші незаборонені прийоми” у форматі лонгрід
Зазначені форми передбачають активну роботу із громадами, для яких, власне й працюють бібліотечні заклади. Бути цікавими й корисними – це мінімальний комплект, який має сьогодні забезпечити бібліотечний заклад. Більш того, сьогодні соціальні заклади починають виконувати функцію майданчика, платформи для активних громадян. І бібліотеки серед таких закладів. Наша команда намагається реалізовувати спільно з активними громадянами нашого міста креативні просвітницькі проекти.
Так, напередодні 125-чя від дня народження великого Майстра – Михайла Опанасовича Булгакова спеціалісти відділу абонемента центральної міської бібліотеки ім. М. Горького та активні читачі провели вуличне свято – літературний перфоманс «Бал булгаковських героїв».
П’ятниця, 13-е – викликає страх та інтерес водночас у любителів містики і чаклунства. Саме у п’ятницю, 13 травня, на центральній вулиці, біля бібліотеки зібралися любителі творчості письменника. Було представлено три локації, облаштовані за мотивами найбільш відомих творів Михайла Булгакова: «Собаче серце», «Дні Турбіних», «Майстер і Маргарита».
Почалося все з Поліграфа Поліграфовича Шарікова (Євгеній Льопа – читацький актив відділу абонементу) та професора Барменталя (Олександр Грінчеко – фотограф-журналіст “Кременчуцької газети”), які викликали фурор серед глядачів. Шариков, як і належить цьому герою, стрибав по стільцях і грав на балалайці «Яблучко».
Приїзд Ларіосика (Максим Саліков – працює інженером у Кременчуцькій міській Централізованій Бібліотечній Системі для дорослих) – кузена із Житомира до сімейства Турбіних – Олени Тальберг (Тетяна Майдак – працює зав. методичним відділом у Кременчуцькій міській Централізованій Бібліотечній Системі для дорослих, учасниця «Школи громадської участі-2») був сприйнятий з неабияким інтересом, а романс у виконанні Ніколєнькі Турбіна (Андрій Щербина – місцевий музикант) викликав захопленість і, якоюсь мірою, невловимий смуток. До цієї локації ніхто не лишився байдужим.
Також ожили і Майстер з Маргаритою. А поетом Іваном Бездомним (Павло Жидков – арт-група «Творчий Кременчук» ) «став» місцевий поет, який декламував свої власні вірші. А коли Маргарита (Таня Бойко – студентка ХНУМ ім. І. П. Котляревського) почала читати свій монолог, завмерли всі. Навіть після закінчення заходу не хотіли розходитися, чекали, коли ж вона таки полетить на своїй мітлі. Майстер (Максим Звіробой – ГО «Культурний Діалог», арт-простір Аdapter) же, весь час доки йшло дійство писав, свої безсмерті твори. Писав, правив і знову писав. Присутні хотіли дізнатися, що ж вийшло із-під пера письменника, але Майстер так і не розкрив свого секрету.
Наприкінці перфомансу була проведена ще й вікторина (провела Лариса Самусь викладач зарубіжної літератури педучилища ім. А. Макаренка). Містянам було запропоновано позмагатися в знаннях творів М. Булгакова. За правильні відповіді всі учасники отримали шоколадку із зображенням кота Бегемота. І таких було багато. Це один із прикладів реалізованих спільних проектів бібліотекарів та читачів.
Також наша бібліотека обслуговує усі категорії населення, а безпосередньо наш відділ літератури іноземними мовами Центральної Міської Бібліотеки ім. М. Горького є унікальним для мешканців нашого міста, тому що надає необхідну допомогу користувачам у вивченні іноземних мов. До нас звертаються як місцеві жителі, так і жителі Кременчуцького району. IREX в рамках програми «Бібліоміст». Завдяки безкоштовному доступу до вивчення іноземних мови до нас зверталися не тільки мешканці Кременчука та району, але й внутрішньо переміщені особи, яких налічується в місті вже близько 4 тисяч осіб.
Протягом весни 2015р. на базі нашого відділу літератури іноземними мовами ЦМБ ім. М. Горького проводилося навчання англійській мові з азів для самих маленьких користувачів, вихідців з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей. Ця гарна ідея народилася в співробітництві з активісткою нашого відділу, викладачем англійської мови Кременчуцького медичного коледжу ім. Литвиненка, Паучковою Мар’ям Ахметівною, яка наче справжній волонтер, проводила дійсно цікаві та пізнавальні заняття з вивчення англійської мови для малечі в свій вільний час та безкоштовно! Таким чином, ми бажали хоч якось допомогти цим дітям акліматизуватися в новому середовищі та розрадити їх. На останньому заняті перед канікулами, діти були задіяні в інсценуванні народної казки «Рукавичка». Не залишилися без нашої уваги безпосередньо і їх батьки, які теж приєдналися до вивчення англійської мови (хтось став її вивчати завдяки інтерактивному онлайн-курсу «English 123 в бібліотеці», хтось через книжкові засоби інформації). І навіть коли заняття закінчилися, наші нові користувачі залишилися з нами і зараз, залюбки приходять до нас навіть просто поспілкуватися, розповісти про своє життя та справи.
Окрім відділу літератури іноземними мовами велику роботу з внутрішньо переміщеними особами здійснює також відділ читального залу ЦМБ ім. М. Горького, який співпрацює з різними громадськими організаціями, однією з яких є спільнота «АртДім:творчість дарує тепло рідного дому», яка об’єднує жінок, тимчасово переміщених із зони конфлікту на Донбасі.
Так, у співпраці з вищезгаданим «АртДомом», 6 липня 2015 року відділ читального залу ЦМБ ім. М. Горького запросив усіх кременчужан та гостей міста на майстер-клас по плетінню купальських вінків.
З метою розвитку у молоді пізнавального інтересу до українських традицій, культури і мови – бібліотекарі читального залу також вирішили долучитися до святкування Івана Купала, запропонувавши дівчатам, які проходили біля бібліотеки, майстер-клас з плетіння купальських вінків, які вони ввечері мали пустити на воду та поворожити таким чином на судженого.
Цього святкового вечору біля відділу читальної зали ЦМБ ім. М. Горького під чарівні купальські мелодії працювали інтерактивні локації: тут користувачі створили марену та ляльки мотанки під керівництвом творчих людей з навчального центру «Лідер» (керівник Д.В. Король); плели собі віночки за допомогою працівників бібліотеки та волонтерів спільноти «АртДім: творчість дарує тепло рідної Домівки»; прослухали купальські легенди від креативних бібліотекарів. Прямо посередині тротуару поставили «Марену» – гілки зв’язані у формі подібної до людської фігури. Через цей купальський символ пропонували стрибнути закоханим, щоб очиститися від негативу та зміцнити стосунки.
Впродовж цієї активної співпраці 30, 31 липня та 2 серпня, на базі відділу мистецтв Центральної бібліотеки ім. Горького (вул. Щорса, 66/13) відбувся цикл культурно-освітніх заходів «Український Донбас», які були направлені на руйнування негативних стереотипів про внутрішньо переміщених осіб.
Так, 30 липня 2015 р. відбулася творча майстерня «Творчість дарує тепло рідного дому» за участі ініціативи «АртДім», яка об’єднала жінок (внутрішньо переміщених осіб) та кременчужанок. Майстер-клас пройшов в дуже теплій і душевній атмосфері, це відзначили всі учасниці заходу. У процесі роботи жінки знайомилися і спілкувалися між собою, ділилися досвідом, допомагали одна одній. У багатьох народжувалися ідеї, як використовувати отримані на майстер-класі знання вдома і таким чином прикрасити домашні меблі і посуд. Спілкуючись між собою, жінки відзначали, що в спільному творчому процесі не важливо з якого ти регіону, звідки родом. І саме це є ключовим у руйнуванні стереотипу про «особливих людей з Донбасу».
31 липня відбулася зустріч та дискусія з доктором філософських наук, професором кафедри філософії Східноукраїнського національного університету імені В. Даля, лауреатом премії ім. Д. Чижевського НАН України, активістом Олександром Єременко (Луганськ – Сєвєродонецьк), який був очевидцем та учасником подій в Луганську в 2014 році і неодноразово виступав на акціях Громадського сектору Луганського Євромайдану.
Під час зустрічі він представив свою нову книгу «Роздуми про луганську Вандею» та спробував розбити деякі з найбільш поширених стереотипів про переселенців з Донбасу. Кременчужани мали можливість порівняти свої думки з думками жителя Донбасу і саме це сприяло руйнуванню стійкого суспільного стереотипу про те, що весь народ Донбасу без опору прийняв окупацію.
2 серпня відбувся кінопоказ документальної стрічки «Відторгнення. Битва за Україну» (автор сценарію, режисер Людмила Немиря), присвяченої подіям у Донецькій та Луганській областях минулої весни – «розхитуванню» Донбасу.
Після перегляду фільму і дискусії, учасники прийшли до висновків, що цей фільм варто показувати по всій Україні на великих екранах. Щоб якомога більша кількість людей змогли відновити події, вибудувати всю хронологію та побачити опір жителів Донбасу. І головне, побачивши послідовність розвитку подій та наслідки, зайняти активну громадянську позицію, щоб не допустити «розхитувань» в інших частинах України.
Цей цикл заходів відбувся в рамках проекту «Кампанія зміни громадської думки для руйнування негативних стереотипів та налагодження діалогів між жителями міста Кременчука», що реалізується громадською організацією «Культурний діалог» спільно з Літературним угрупуванням «СТАН» в рамках проекту Мережі Меншин Східного Партнерства, що діє за фінансової підтримки Європейського Союзу в Україні. Означена діяльність є логічним продовженням проекту «Інкубатор Довіри».
Ми плануємо подальшу співпрацю з усіма громадськими організаціями, які підтримують вимушено-переміщених осіб. Наша бібліотека і надалі залишається відкритою для них, завжди готова підтримати їх в усіх починаннях.
Матеріал підготувала Тетяна Фень – учасниця проекту «Школа громадської участі – 3», бібліотекар відділу літератури іноземними мовами Центральної Міської Бібліотеки ім. М. Горького, м. Кременчук Полтавської області. Громадською діяльністю займається два років.
Життєве кредо: «Живи так, ніби завтра помреш; вчись так, ніби проживеш вічно»
Контактна інформація: Fen_tan@mail.ru