У місті Допропілля громадські активісти взялися власними силами за розвиток соціальної активності громади. Громадська організація «Добропільський центр молоді «ДОБРО» у партнерстві з комунальною організацією «Добропільська міська централізована бібліотечна система» за підтримки Добропільскої міської ради та при фінансуванні Корпусу Миру США в Україні розпочала проект «Школа місцевої активності», яка включає в себе шість дводенних тренінгів, перший з яких пройшов 8-9 лютого 2014 року в центральній бібліотеці.
«Школа місцевої активності» – це центр неформальної освіти та підготовки кадрів для громадської діяльності, куди на конкурсній основі будуть прийматися люди, які бажають отримати знання, вміння і навички з питань соціальної активності та розвитку місцевої громади.
Кожна тема програми Школи буде покроково надавати учасникам знання з основ організаційного розвитку, ефективної комунікації, соціальної активності, побудови команди та лідерства, пошуку ресурсів, проектного менеджменту, журналістики і нових медіа. Кінцевим результатом Школи буде подання кожним учасником власного проекту, який буде подано на конкурс соціальних проектів, і в разі успіху, впроваджений на території його громади.
Також знання та вміння отримані в ході навчання у Школі дозволять грамотно складати проектні заявки і розробляти бізнес плани для участі у міських та обласних проектах, проектах Компанії ДТЕК («Місто своїми руками», «Розробка та реалізація програми зі створення нових робочих місць на території великого Добропілля» тощо), а також проектах міжнародних донорів.
Редакція «НДО-Інформ» поспілкувалася із головою ГО «Добро» та ідейним натхненником проекту – Володимиром Оросом.
– Володимире, що надихнуло Вас на створення подібного проекту?
– Основним поштовхом стала одна з сесій «Школи громадської участі»1, яка проходила в м. Львів-Брюховичі, де нам представили свій досвід польські та російські колеги. Я був просто вражений як у них виходить активізувати «сірі» двори і за допомогою жителів робити щось прекрасне.
Якщо колегам з Польщі ще можна було щось заперечити про наш менталітет і минуле, пов’язане з СРСР, то остаточні сумніви були розвіяні прикладом взаємодії всіх секторів в Росії.
Тому відразу по приїзду в Добропілля я обговорив цю тему з відділом культури, і після позитивного результату, ми почали розробляти план дій. Остаточним рішенням у необхідності реалізації обраного плану були слова заступника мера під час екскурсії гостей з Донецької області, коли біля Палацу Культури він сказав: «А тут у нас буде Центр Місцевої Активності».
– За якими критеріями Ви вибирали тренерів для проведення навчальної програми?
– Тренера обирали із особистого досвіду. Я, спільно з директором бібліотеки Ладченко Оленою, і тепер вже заступником директора Козачук Іриною, брали участь у серії тренінгів проведених «ЕкоАрт», де тренерами були представники Творчого центру ТЦК. Нам дуже сподобався стиль і методика одного з тренерів – Айдера Халілова, вирішили, що саме його майстерність здатна пробудити в мешканцях Добропілля необхідний запал. Потім було узгодження з вимогами Корпусу Миру США в Україні, так як при їх фінансовій підтримці реалізується даний проект.
– Коли дедлайн? Скільки анкет отримали?
– Перший тренінг у нас запланований на 8-9 лютого 2014, дедлайн до 3-го лютого. Вже отримали необхідну кількість анкет, так як це перший подібний проект в Добропіллі, то люди поставилися з недовірою. Довелося проводити багато бесід і пояснювати, які результати будуть після закінчення. Усього ми плануємо навчити 30 учасників протягом лютого-березня місяця.
– На базі якої установи плануєте створити Центр місцевої активності (ЦМА)? Яку роль він буде відігравати в громаді?
– На даний момент ЦМА базуватиметься у центральній бібліотеці, так як будівля Палацу Культури закривається на капітальний ремонт, і через 1,5 року відкриє свої двері для вже підготовлених людей. Сподіваюся, що вже до того часу проект дасть перші результати, і кількість учасників зросте.
– Чи планується надання подальшої інформаційної підтримки для учасників Школи?
– Ми спочатку задумували створення якогось об’єднання для тих учасників, які захочуть продовжити колективну роботу. Тому в ході тренінгів ми визначимо саму форму і правила для нього. В ідеальному варіанті наші випускники
НДО та заклади культури: думки, дії, досвід стануть творцями ЦМА і стануть аніматорами громади.
Для тих учасників, які вирішать самостійно просувати свої соціальні ідеї в громадах, ми теж будемо надавати всебічну підтримку
– Які у вас плани на майбутнє, чим би ще Ви хотіли доповнити вашу програму, але на що поки що немає необхідних ресурсів?
– У нас в планах оснастити ЦМА необхідним інвентарем, офісна техніка та обладнання для проведення тренінгів в нас вже є, а от меблі і різні розвиваючі ігри, обладнання для гуртків і так далі ще не вистачає. Так само у нас в планах виїздне стажування для кращих випускників Школи місцевої активності, хочемо на прикладі показати роботу аніматорів в громаді. Скоріше за все, це буде – Польща. Ще ми хочемо обладнати підвальне приміщення в бібліотеці під ЦМА, який на даному етапі буде головним офісом, а після закінчення ремонту в будинку культури стане осередком мікрорайону «Південний».
Планів на майбутнє дуже багато, і ми розраховуємо на підтримку міської влади та бізнесу. За підтримки компанії ДТЕК зараз в Добропіллі відбуваються зустрічі активу міста з метою розробки стратегії розвитку міста, ми вже подали масу ідей і отримали позитивні відгуки. Цього року буде проходити черговий конкурс соціальних проектів «Місто своїми руками» за фінансової підтримки компанії ДТЕК, у 2013 році на конкурс було подано 34 заявки і 10 з них отримали фінансування. Тому ми з оптимізмом дивимося в майбутнє і з надією, що наші випускники стануть тим самим «двигуном прогресу».
1«Школа громадської участі» – проект Інституту соціокультурного менеджменту, який реалізується за фінансової підтримки Фонду ім. Ч.С. Мотта.
Матеріал підготувала та переклала на українську – Марія Калашнік
* НДО-Інформ №1 (50), 2014