Сьогодні багато говорять і пишуть про між секторне партнерство, і воно дійсно необхідне, бо тільки об’єднуючи зусилля державних організацій, недержавних організацій (НДО) бізнесу, можна вирішувати багато важливих проблем суспільства. Про це свідчить досвід інших країн. Є вже багато прикладів і в Україні.
Мені хотілося б розповісти про наш досвід створення партнерських стосунків. Ми використовуємо модель тісної взаємодії державного учбового закладу – Дніпропетровського училища культури (ДУК) та НДО – Благодійної організації “Джерело” і Центру підтримки громадських і культурних ініціатив (ЦПГКІ). Обидві НДО були створені за ініціативою викладачів училища культури, які не хотіли обмежуватися навчальною роботою, прагнули до більш повної самореалізації.
Вирішуючи завдання розвитку філантропи і підтримки національної культури (Благодійна організація “Джерело”), сприяння розвитку третього сектору в Дніпропетровському регіоні (ЦПГКІ), ці організації підтримують своїми програмами училище культури, сприяють його позитивному іміджу. До участі у своїх проектах вони залучають викладачів і студентів училища. Училище культури в свою чергу зацікавлене в розвитку цих організацій, адміністрація надає їм приміщення, телефон. В училищі культури створений і успішно діє Український національний культурний центр як підрозділ училища. З ним тісно співпрацюють, проводячи свої програми, БО “Джерело” і ЦПГКІ.
Крім того, існують міцні партнерські зв’язки вищеназваних НДО з Управлінням культури облдержадміністрації, Обласним центром соціальних служб для молоді, міським палацом дітей та юнацтва. І певна річ, успішна діяльність була б неможливою без підтримки місцевих бізнес-структур. В першу чергу це стосується благодійних програм для дітей-інвалідів, сиріт, сільських дітей.
Таких програм було багато. Серед них – IV обласний фестиваль творчості дітей та молоді, що мають вади здоров’я “Повір у себе і в тебе повірять інші”, щорічні фестивалі української музики “Осінній зорепад” (в першу чергу дуже важливий для сільських дітей, які не можуть брати участь в комерційних фестивалях, переможці поза конкурсом поступають до училища культури).
Сценаристи та режисери всіх заходів – висококваліфіковані викладачі училища культури. Для студентів участь в цих програмах в якості волонтерів – гарна школа. Вони засвоюють на практиці сучасні форми роботи. Більш того, наступний фестиваль ‘ осінній зорепад” планується повністю як студентська практична робота. Створена комісія експертів, яка починає конкурсний відбір студентів на посади директора, адміністратора, відповідального секретаря журі, РR – менеджерів, режисерів, сценаристів, фандрейзерів і т. п. У студентів є зацікавленість та багато інноваційних пропозицій щодо проведення фестивалю. Ми сподіваємось, що подібна участь у підготовчій роботі допоможе студентам стати сучасними фахівцями і гарними громадянами своєї країни. А сам фестиваль стане більш цікавим для учасників. На практиці студенти зможуть навчитись стратегічному плануванню, РР, партнерству, локальному фандрейзингу. Персонал БО “Джерело” та ЦПГКІ буде з задоволенням ділитися зі студентами своїм досвідом, проведе для них семінари.
Спільним проектом ЦППО, БО “Джерело” та Українського центру училища культури є вісник “Культура і громадськість”. Він користується популярністю у викладачів та студентів і надає їм можливість розповідати у Віснику про свою творчість.
Завдяки партнерству з НДО викладачі та студенти ДУК, в тому числі заочники, які працюють у сільській місцевості, мають доступ до сучасних інформаційних ресурсів.
Зараз ЦПГКІ за підтримки Фонду Євразія реалізує проект “Розвиток системи інформаційно-методичного забезпечення неприбуткового сектору Дніпропетровського регіону”. В рамках проекту працює Інформаційно-методичний центр, який пропонує консультації з питань створення і діяльності громадських та благодійних організацій, менеджменту неприбуткових організацій, написання проектів, законодавчої бази, бухгалтерського обліку, інформацію про конкурси і програми міжнародних фондів та донорських організацій.
Студенти знайомляться з Національною програмою “Розвиток між секторної взаємодії громадських організацій і державних закладів культури”, яка була розроблена Міжрегіональним центром підтримки творчих ініціатив, апробована в Кіровоградській області і підтримана Міністерством культури і мистецтв України. Зараз програма втілюється в Дніпропетровському регіоні. Студенти також мають можливість користуватися сучасними методичними посібниками з менеджменту неприбуткових організацій, виданими в рамках проекту.
Все це позитивно впливає на професійну підготовку і світогляд студентів, вони починають розуміти необхідність і важливість роботи громадських організацій. Отже, є надія, що в третій сектор будуть приходити підготовлені люди, які так потрібні сьогодні.
Тетяна Барашкова,
Президент ЦПГКІ
М.Дніпропетровськ
* – НДО-Інформ №4(16) квітень, 2003