У повсякденних розмовах слово “добродій” зараз почуєш не часто. Втім така форма звертання колись була досить широко розповсюджена, і можна навіть сказати абсолютно буденна. З цього випливає, що творити добро в Україні завжди було справою почесною і звичною. І хоча саме слово вважається зараз трохи старомодним, своєї актуальності добрі справи ніколи не втрачали.
Яскравим прикладом цьому може слугувати благодійна акція, яка триває в Кіровограді вже 7 років. Оскільки починалась вона зі збору різдвяних подарунків для дітей-сиріт та одиноких людей похилого віку, то й назвали її “Різдвяний ангел”. Запропонована Єлисаветградською недільною школою імені святих Кирила та Мефодія акція спершу була підтримана регіональним товариством “Православна просвіта”. Зараз до організаторів приєдналися ще дві громадські організації: Спілка ветеранів Афганістану та військово-патріотичний клуб “Сокіл”. Свою пропагандистську роботу вони спрямовують в першу чергу на школярів. На запрошення шкіл і з дозволу управління освіти для учнів влаштовується благодійний концерт вокальної студії міського Будинку вчителя “Глорія”, під час якого і збирають пожертви. Транспортом акція забезпечена завдяки міській владі. В цьогорічному зборі подарунків для обділених долею вже взяла участь третина шкіл міста і, незважаючи на те, що Різдво давно минуло, запрошення для “Різдвяного ангела” продовжують надходити. Про своє бажання прилучитися до доброї справи вже заявили студенти двох кіровоградських Вузів.
Організатори переконані, що далі справи підуть ще краще. І йдеться тут не лише про збирання і передачу речей, іграшок та продуктів харчування тим, хто їх потребує. Справжній зміст благодійної акції набагато глибший. Погодьтеся, обрану у якості благодійників аудиторію, важко назвати найбагатшою у нашому суспільстві. Та все ж організатори вважають, що починати працювати слід саме з школярами. На їх думку, “Різдвяний ангел” допомагає дітям відчути свою причетність до того, що відбувається навколо, робить їх милосердними, дає зрозуміти, що двері, за якими потребують підтримки можуть бути десь зовсім поруч… Треба тільки відкрити їх і подати свою дружню руку.
Подібну роботу напередодні Різдва досить успішно провела у своєму місті Фундація імені князів-благодійників Острозьких з Рівного. Можливо їх досвід буде цікавим і корисним для наших благодійників.
Щоб зібрати кошти на подарунки для дітей, що залишилися без батьків, працівники та волонтери Фундації імені князів-благодійників Острозьких вирішили звернутися до всього населення. Листи-прохання про благодійну допомогу були надіслані до всіх потенційних меценатів міста Рівного. На заклик про підтримку люди відгукнулися не лише грошима, а й конкретними справами. Скажімо, перший крок благодійної акції – поширення інформації про її проведення – зробили керівники підприємств, дозволивши розмістити соціальну рекламу в офісах, магазинах та на транспорті безкоштовно. Кур’єрські служби рекламних видань разом зі своєю продукцією рознесли 4 тисячі листів від Фундації Острозьких. Досить оригінальний метод розповсюдження інформації знайшло приватне підприємство, яке займається виготовленням пельменів та вареників. В кожну упаковку зі своєю продукцією вони вкладали невеличку інформаційну листівку. Постаралися і засоби масової інформації, виступивши інформаційними спонсорами благодійної акції. Щоб допомогти сиротам, одне з підприємств виготовило та доставило у місця збору пожертв ЗО дерев’яних скриньок. Кондитерська фабрика окрім подарунків та грошей, надала і необхідну інформацію для контактів зі спонсорами. Свою благодійну частку внесли і ті люди, які безкорисливо зголосились збирати кошти, таким чином, вони внесли пожертву своєю працею. Одним словом, допомагали хто як міг.
Завдяки цьому 143 дитини, які залишилися круглими сиротами, отримали на Різдво подарунки і грошову допомогу по 50-70 гривень кожному. Та головним результатом проведеної акції стало те, що вона дозволила рівненчанам зрозуміти і, навіть відчути, що бути благодійником – це гарно і почесно. Тож благо – дійте і віддасться вам!
* – НДО-Інформ №1 (13) січень, 2003