У кожному районі люди, що займаються розбудовою громади, мають можливість працювати з широким спектром культурних ресурсів. Знайти формальні групи неважко; для того ж. щоб розшукати неформальні й тимчасові музичні, танцювальні, театральні колективи. ремісників, потрібна більша наполегливість.
Більші й формальніші групи можуть запропонувати до процесу розбудови громади відчутні матеріальні можливості. Наприклад, місцеві театральні трупи або пов’язані з церквами великі музичні колективи можуть мати:
Приміщення. Нерідко театр, зала й репетиційні кімнати можуть стати осередком діяльності не лише труп, яким належать або якими контрольовані, а й менш формальних або одноразових програм, у яких беруть участь молодь, літні люди або групи, які зазвичай не мають доступу до таких приміщень.
Матеріали й обладнання. Великі культурницькі організації часто мають великий перелік матеріалів, що можуть бути доступні до використання й ширшою громадою. Наприклад. групп в громаді й учні в школах користуються фарбами й пензлями, глиною та іншим гончарним обладнанням, костюмами, інструментами, нотами – все це може стати доступним для місцевих культурницьких організацій.
Люди. Безперечно, саме місцеві мешканці е тими, хто самі продукують культуру, вони є найціннішим ресурсом розбудови громади. Занадто часто, особливо в незаможних громадах, до людей, що частково або й повністю присвячують своє життя мистецтву, не звертаються щодо внеску їхніх талантів і світобачення в розвиток району. Разом з тим. діставши можливість читати, представляти, грати, звертатися до сусідів, навчати їх. чимало художників роблять не з великим ентузіазмом і починають розвивати нові здібності, відкривати нові можливості в людях громади.
Люди, що розбудовують громаду, між тим звертаються не лише до більш професійних груп, а й до тих. хто продукує культурні цінності просто тому, що любить ппм займатися. Це місцеві мешканці й групи, готові навчати того, чим займаються, розповідати про історію громади, прикрашати своєю поезією, танцями й музикою місцеві зібрання. Все це люди, які можуть зробити важливий внесок – свої дух і бачення – у проект розбудови громади.
Економічні можливості. Місцеві культурницькі організації можуть мати вражаючий потенціал для економічного розвитку. У них можуть бути ресурси, що дозволяють купувати у місцевих продавців обладнання або наймати місцевих мешканців і навіть підживлювати суміжний бізнес. У Чикаго, наприклад, роздрібні крамниці й туристичні кампанії туляться навколо місцевих ремісників, музеї національної культурної спадщини оживляють місцевий розвиток, а громадські театральні трупи діють як магніт для іншого, пов’язаного з мистецтвом бізнесу.
* – джерело: Джон П. Кретцманн, Джон Л.Макнайт “Розбудова громад за рахунок внутрішніх ресурсів. Шлях до відкриття й мобілізації ресурсів громади”, Київ, 2006 рік
Інститут розвитку внутрішніх ресурсів громади
Інститут вивчення політики
Північно-Західний університет
(переклад на українську мову – Оксана Іванюк та Сергій Іванюк, керівник проекту з перекладу та видання книги – Юрій Третяк, виконавчий директор асоціації агенцій регіонального розвитку України)
Українське видання здійснено за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта та Міжнародного фонду “Відродження”.
Розміщення матеріалу дозволено Асоціацією агенцій регіонального розвитку України.