Якщо в усьому світі потяг під назвою НДО вже давно є серйозною силою, то в Україні він ледве починає рушати і, швидше, До таких оптимістичних висновків вони дійшли, проаналізувавши проведене в нашій державі дослідження індексу громадянського суспільства СМСІІЗ.
Розроблене цією громадською організацією “діагностування” показує, що громадянське суспільство в Україні коріння вже має. і хоча з зареєстрованих близько 25,5 тисяч громадських організацій реально в країні діє лише 8 500, експерти вважають, що структура громадянського суспільства виглядає у нас досить розвиненою. Винятком є лише нерівномірний розподіл НДО у міській та сільській місцевості. А тепер про висновки експертів. Громадські організації, які брали участь в дослідженнях, дійшли висновку, що вплив НДО на нашу державу зараз є загалом невисоким і потребує посилення. Як виявилося, державний сектор підтримує або ж, принаймні, не заважає лише невеликим соціально орієнтованим організаціям громадського спрямування, тобто, НДО, які заповнюють незайняті державою прогалини у сфері соціальних послуг. В той же час до спроб громадських організацій увійти до прибуткових галузей соціальних послуг, вищезгаданий сектор ставиться доволі негативно. Також було визначено, що за останні два роки співробітництво НДО з державним сектором у галузі розробки політики та впровадження її у життя дещо активізувалося, проте, до ідеального стану йому ще далеко. Не можна назвати високим і рівень підтримки НДО громадськістю. Дослідники охарактеризували його як нейтральний. Основними причинами цього фахівці вважають низький імідж НДО в суспільстві. Що ж стосується участі населення в організаціях громадянського суспільства, то її взагалі кваліфікували як незадовільну.
Приблизно так виглядає і підтримка філантропії з боку підприємців. Неефективність податкових пільг для донорів та складні процедури державного контролю меценатів ситуації ніяк не покращують. З цього витікає, що побудувати громадянське суспільство в Україні можна лише за умови загального визнання його актуальності. ! що лише за наявності бажання та певного потенціалу суспільної енергії у нас нарешті з’явиться можливість для захисту інтересів громадян, вирішення соціальних проблем та покращення життя суспільства.
* – НДО-Інформ №1 (13) січень, 2003 рік