В умовах повномасштабної вторгнення рф на територію України мільйони мешканців зазнали втрат, травм і психологічних потрясінь. Сотні тисяч людей оселилися у нових громадах, несучи з собою невидимий тягар пережитого. У таких обставинах важливо, щоб громади не лише забезпечували базові потреби, а й створювали доступні, безпечні простори для емоційної підтримки. І тут важливу роль можуть відігравати заклади культури в невеликих містах і селах.
Досвід Інституту соціокультурного менеджменту (ІСКМ) показує, що саме бібліотеки, будинки культури чи інші культурні простори, особливо в невеличких населених пунктах, можуть стати місцями відновлення — не лише фізичного, а й психологічного. В 2023 році ІСКМ реалізовано ініціативи, які продемонстрували, що місцева культура здатна не лише зберігати, а й лікувати. Наприклад, у таких закладах можна проводити наступні заходи, що сприятимуть психо-емоційному розвантаженню як внутрішньо переміщених осіб (ВПО), так і постійних мешканців – зустрічі з психологами або фасилітаторами; арт-терапію, малювання, рукоділля для дітей і дорослих; спільні перегляди фільмів, обговорення, музичні вечори; жіночі або молодіжні кола підтримки.
Ці заходи не потребують великих коштів, але можуть стати «м’яким» входом до психологічної допомоги. Особливо у громадах, де немає професійних психологів, але є потреба виговоритись, побути разом, знайти опору в інших людях.
Щоб громади могли організувати таку допомогу системно, ІСКМ розроблено Гайд тренінгу з психосоціальної підтримки для жителів громад, у тому числі. У ньому зібрано реальні приклади, поради та прості формати роботи з людьми, які постраждали від війни. Також корисним буде Гайд інтеграційно-комунікаційного заходу «Моя громада».
Важливо, щоб місцева влада та керівники культурних установ не сприймали ці простори лише як сцени чи бібліотеки — це потенційні центри сили громади, місця, де люди знову можуть відчути довіру, підтримку і сенс бути разом. В умовах постійної напруги й нестабільності такі ініціативи можуть стати основою для відновлення.